siwe włosy dlaczego niektórzy je farbują

Siwe włosy i ich znaczenie – dlaczego niektórzy farbują się na siwo?

Siwe włosy – piękne i brzydkie, dostojne i zawstydzające. Jak podchodzimy do siwizny i z czego to wynika? Po co farbować siwiznę, dlaczego niektórzy farbują się na siwo? Co takiego jest w tym kolorze i naturalnym etapie rozwoju, z jakim się wiąże, że budzi tyle emocji? O tym w artykule na Psychologii Ubioru.

 

W tym wpisie dowiesz się:

  • Siwe włosy – jak podchodzimy do nich współcześnie i dlaczego?
  • Dlaczego wciąż oczekuje się, że będziemy ukrywać swoją siwiznę?
  • Jak wpływa na nas takie podejście?
  • Dlaczego niektórzy młodzi farbują się na siwo?

 

Siwe włosy – to znak

Siwe włosy to atrybut starości. W baśniach siwe włosy ma zgarbiona staruszka, ale też mądra wiedźma i mag. Siwizna symbolicznie związana jest ze starością, ale i wiedzą – zarówno tą książkową i magiczną jak i z doświadczeniem życiowym.

Współcześnie w świecie, w którym panuje kult wiecznej młodości, pozostawienie siwizny na włosach jest przez wielu źle odbierane. „Zaniedbała się, zdziadziała” można usłyszeć. Jest to szczególnie częste, gdy osoba farbowała siwiznę, ale przestała. No bo jak to, tak wyglądać?!

 

Siwa kobieta – zaniedbana jakaś, siwy mężczyzna – taki dojrzały!

Szczególną presję na zakrywanie siwizny jako symbolu starości nakłada się na kobiety. Potocznie mówi się, że siwa kobieta to a zaniedbana, postarzała, z kolei mężczyzna, siwiejąc, nabiera charakteru, dojrzałości. Czy o kobiecie ktoś pomyśli, że siwizna dodaje jej charakteru i czyni ją piękniejszą? Skąd te podwójne standardy?

W ostatnich latach rośnie akceptacja siwizny jako naturalnego etapu zmieniania się ciała. Coraz więcej kobiet decyduje się na to, by dbać o swoje włosy, ale ich nie farbować (mówię „kobiet”, bo choć niejeden mężczyzna się nie farbuje, to na nich nie wywiera się takiej społecznej presji).

Może to być trudne ze względu na krytykę strony większości społeczeństwa – szczególnie trudną dla kobiet młodszych, które siwieją już w wieku 20-30 lat.

To pozytywna zmiana. W końcu znów zaczynamy akceptować to, że człowiek się zmienia – i że to jest naturalne, i to nie jest złe. Że dbać o siebie to nie równa się próbować zatrzymywać te zmiany, zaprzeczać im, a właśnie się z nimi pogodzić. „Starzeć się z godnością”. Świetnym przykładem tej zmiany jest pani Izabela z profilu Instagramowego whitehair_truth.

 

Siwe włosy młodych kobiet – o farbowaniu się na szaro

W ostatnich latach pojawił się trend farbowania włosów na siwe. To krok dalej w stronę akceptacji starości i jej atrybutów – zamiast chociaż nie ukrywać siwizny, niektóre osoby chcą ją sobie sprawić.

Być może chodzi o łamanie schematu. Może to wyłącznie kwestia estety. Może osoby farbujące się na siwo podświadomie chcą dodać sobie tych cech, z którymi symbolicznie wiąże się siwizna – np. stabilności, spokoju, rozsądku. Być może chcą tym wzmocnić same siebie – w obszarze intelektu i emocji. Jak to? A tak to, że ubiór (i wygląd w ogóle, bo kolor włosów też) wpływa na nas przez swoje symboliczne znaczenie. Więcej o tym w TYM wpisie.

 

A Ty co myślisz na temat siwizny – tego, jak się ją dziś postrzega? Że niektórzy właśnie chcą być siwi i się na taki kolor farbują, a niektórzy starają się skrzętnie ją ukrywać?

 

Komentarze