– Alicjo, to już czas!
– Czas na kolejną zmianę miejsc przy stole?
– Nie – czas na nowy tekst na Psychologii Ubioru! Prędko, prędko!
– Ale Kapeluszniku…
Nie ma żadnego „ale”, mówię każdej Alicji i posiadaczce czy posiadaczowi innego imienia. Spieszmy się – bo dziś pogrzebałam dla Was w badaniach na temat zegarków.
Kto nosi zegarek? Jakie osoby noszą zegarki, jakie są? Na co wpływa noszenie zegarka? Czy warto nosić zegarek? O tym wszystkim – powiedzmy, o psychologii zegarków – w dzisiejszym artykule.
Jakie osoby noszą zegarki? Jakie cechy charakteru mają osoby noszące zegarki – czy w ogóle noszenie zegarka coś mówi o człowieku?
Z takimi pytaniami spotkałam się ostatnio. Większość z Was zagłosowała na IG, że najpierw mam napisać tekst właśnie o zegarkach. Dopytałam w wiadomościach prywatnych dlaczego. Większość z Was zwracała uwagę właśnie na związek zegarków z charakterem. Czy o mnie to coś mówi, że noszę zegarek – albo że nie lubię? A czy o innych to coś mówi? Spieszę z odpowiedzią!
Dr Thomas Rammsayer zauważył, że osobowość jest związana z postrzeganiem przez jednostkę czasu. A z nią związane są takie cechy jak sumienność, zorganizowanie i stabilność emocjonalna są kojarzone z ambicją jednostki i jej dążeniami do takich wartości jak zdrowie czy kontrola. Również Alexis McCrossen, autorka książki o historycznym znaczeniu zegarków w życiu Amerykanów, tłumaczy, że jak ważne jest śledzenie czasu, odmierzanie – a w związku z tym i posiadanie zegarka.
Badacze z Uniwersytetu Glasgow zbadali, jakie osoby noszą zegarki, jakie one są z charakteru (zegarki do noszenia na ręce, takie standardowe na nadgarstek), a jakie te nienoszące zegarka na co dzień. Przebadanie uczestników w wieku 17-54 lat testem osobowości TIPI pokazały, że…
Osoby noszące zegarek są:
- bardziej sumienne
- bardziej introwertyczne
- mniej ugodowe
- mniej otwarte na innych ludzi i nowości
- bardziej stabilne emocjonalnie
- bardziej punktualne
w porównaniu do osób nienoszących zegarków.
Dr Ellis i Jenkins piszą w swoim artykule, że ta wyższa sumienność wcale nie jest taka dobra. W innym badaniu, które poczyniły na osobach noszących i nienoszących zegarki, zauważyły, że wyższy poziom tej cechy wiązał się u „zegarkowiczów” z niskim poziomem ugodowości, otwartości na doświadczenia i ekstrawersji. To wiąże się z wyższym poziomem nieszczęścia i stresu. Im bardziej ktoś obsesyjnie kontroluje czas, tym mniej otwarty jest i tym trudniej mu być „tu i teraz”.
W tych czasach noszenie zegarka to forma wyrażania tego, kim się jest. – dr Ellis, badaczka z Uniwersytetu Glasgow
Dlaczego noszenie zegarka ma znaczenie?
Tajemnicą wciąż pozostaje to, czy to osoby, które noszą zegarki, są bardziej czy mniej jakieś niż te nienoszące czy raczej to noszenie zegarka wzmacnia w nas te cechy i związane z nimi zachowania. Co ważne – osobowość badanych była, jak to zazwyczaj się odbywa, badana testem, w którym uczestnicy sami zaznaczali, jacy są, jak się zachowują itd., to był samoopis. Może więc to pokazywać, że my sami czujemy się i odbieramy jako trochę innych, gdy mamy zegarek.
Poza tym zegarki nie są nam (aż tak) potrzebne. Mamy przecież telefony, a w nich godzinę. Gdy pracujemy przy komputerze i nie chcemy się rozpraszać, mamy godzinę w telefonie albo zegar ścienny. Oczywiście są sytuacje, w których zegarek się przydaje, ale wciąż – dziś można się bez niego obejść.
W przywołanym badaniu autorzy zastanawiali się, skąd te różnice. Niby zegarek nosi się, by sprawdzać czas. Może nie ma w tym nic więcej. A jednak wcale nie trzeba – jest telefon i 97,5% uczestników miało ze sobą komórkę. Może więc faktycznie chodzić o osobowość.
Każdy miał dostęp do czasu – a jednak to osoby noszące zegarek były w dużej mierze przed czasem, przyjechały na badanie wcześniej.
Hipotezę, iż to zegarki wpływają na nas i stąd ta zmiana (no właśnie – nie bycie, a stanie się jakimś od zegarka) spowodowane jest percepcją ubraniową (o której więcej przeczytasz TUTAJ).
Noszenie zegarka wynikać więc z naszego charakteru, ale i na ten charakter oraz zachowania może wpływać. To zależność w dwie strony.
A noszenie zegarka na prawej albo lewej ręce i w ogóle znaczenie tego, jak nosi się zegarek?
Spotkałam się w internecie z dwiema hipotezami na ten temat. Jedna – że u osób noszących zegarek na lewej ręce dominuje lewa półkula oraz, druga – że u osób noszących zegarek na lewej ręce dominuje prawa półkola (na skos).
Na podstawie mojej wiedzy psychologicznej mogę powiedzieć, że teoria skrzyżowana ma tutaj rację bytu. To lewa półkula odpowiada w większej mierze za prawą stronę ciała, a prawa za lewą. Opcja „liniowa” – budzi mniej mojego zaufania właśnie przez to, że mózg działa asymetrycznie, na skos, a wiele osób o tym nie wie (a to właśnie przez tę krzyżowość np. leworęczni są bardziej kreatywni – bo dominuje u nich prawa półkula). Poza tym, nie u każdego występuje lateralizacja jednorodna (czyli że dominuje cała strona, np. prawooczność, praworęczność, prawonożność), nieraz są też osoby z lateralizacją niejednorodną krzyżowaną (dominuje np. prawa ręka, ale lewe oko) – i tu trudno mówić o półkuli, która wyraźnie dominuje.
Czy więc noszenie zegarka wskazuje na dominację którejś z półkul? Nie wiem, badanie nie mówią. 🙂 Wy mi powiedzcie!
Jakie osoby noszą zegarki na prawej, a jakie na lewej ręce? Artykuły na blogach lifestyle’owych i modowych mówią, że:
- osoby noszące zegarek na prawej ręce są bardziej asertywne, kierujące się logiką, trzeźwo myślące; silniejszy jest u nich męski pierwiastek
- osoby noszące zegarek na lewej ręce są bardziej kreatywne, artystyczne, nastawione na relacje i komunikowanie się; wyraźny jest u nich kobiecy pierwiastek
Co do tego, na której ręce nosić zegarek (w sensie, na której się powinno), jest masa teorii. Część to ta „psychologia”, część – względy praktyczne (np. to, że zegarek może ograniczać ruchy nadgarstka podczas pisania). Ale gdy zapytasz mnie, na której ręce lepiej nosić zegarek, opowiem Ci historię Khalida, Hindusa, którego znalazłam w necie. Khalid pytał ludzi na anglojęzycznej wersji Zapytaja o właśnie zegarek. Kiedyś nosił go na prawej ręce – jak jego tata, nauczył się tego od niego. Bardzo mu tak dobrze. Nie wspomina, którą ręką pisze. Gdy jednak poszedł do szkoły, zaczęto go krytykować, że na prawej ręce to tylko baby noszą. Khalid się nie dał i historię skwitował słowami:
I ani jednego dnia w moim życiu nie nosiłem zegarka na lewej ręce (chociaż mówili mi, że tak jest męsko). A więc to tylko percepcja wszystkich, bez psychologicznego znaczenie przypisanego do tego.
Zgodzę się z nim – to tylko to, co ludzie gadają. Na której ręce nosić zegarek? Na tej, na której Ci wygodniej, lepiej z jakiegoś powodu – jemu np. milsza jest ręka prawa, bo i na prawej swój zegarek nosił ukochany tato.
W tym właśnie sęk, że Czas nie znosi, aby go zabijano. Gdybyś była z nim w dobrych stosunkach, zrobiłby dla ciebie z twoim zegarem wszystko, czego byś chciała. – cytat z „Alicji w Krainie Czarów”
- no, niestety nie bardzo, choć byłoby miło. Na szczęście zegarki sprawdzają się w inny sposób. Może nie cofają czasu, ale dzięki jego odmierzaniu i swojemu symbolicznemu znaczeniu, mogą mieć na nas bardzo dobry wpływ.
A Ty jak myślisz, jakie osoby noszą zegarki? Co mówisz o sobie światu, nosząc zegarek? A może nosi go ktoś Ci bliski? Albo z drugiej strony – jak noszenie zegarka na Ciebie wpływa? Pogadajmy w komentarzach – w końcu to społeczność Psychologii Ubioru wybrała ten temat na Instagramie jako najciekawszy. 🙂
Źródła:
Ellis, D. A., & Jenkins, R. (2015). Watch-wearing as a marker of conscientiousness. PeerJ, 3, e1210.
wszystkie poniższe źródła internetowe, dostęp: 17.10.2021 r.
https://magazine.psykhefashion.com/features/watch-psychology?rq=wristwatch
https://www.realmenrealstyle.com/wristwatches-conscientiousness/