Psychologia ubioru

to subdyscyplina psychologii. Korzysta mi.in. z psychologii społecznej i osobowości (a w moim przypadku mocno też z psychologii emocji i motywacji). To dziedzina praktyczna oraz akademicka. Oznacza to, że zajmują się nią i praktycy – ludzie pracujący na co dzień z ludźmi typu psychologowie, styliści, projektanci – oraz naukowcy w sposób teoretyczny.
Psychologia mody rozwija się od ok. 20-25 lat. Wcześniej pojawiały się publikacje na ten temat, ale nie były liczne, no i nikt nie mówił o tej dziedzinie z nazwy. Dziś dr Dawn Karen, amerykańska psycholog mody, przypisuje sobie autorstwo nazwy „psychologia mody”, a nawet nie tylko nazwy, a stworzenia całego pola, całej dyscypliny.

W 2015 powstał Fashion Psychology Institue, na którym pracuje druga z najsłynniejszych psycholog mody – Carolyn Mair. Ta profesor w 2018 wydała książkę popularnonaukową, która uznawana jest za „biblię psychologii mody”: Psychology of fashion.

Niby nic, a tak to się zaczęło… NaSTROIŁ nas ten zachód – czas, by dowiedzieć się więcej na temat psychologii ubioru w Polsce!

Fashion Psychology

Więcej o tym, co to w ogóle jest psychologia ubioru, 

A o tym, jakie są obszary zainteresowania psychologa ubioru,

Wyjaśnienie

Dlaczego czasem piszę „psychologia ubioru”, a czasem „mody”?

Moda

  • to zjawisko kulturowe
  • zmienia się w czasie
  • jest dyktowana przez pewne grupy (projektantów, influenserów itd.)
  • modą nie każdy się interesuje

Ubiór

  • to wszystkie ciuchy
  • to, co niemodne albo poza modą też „działa”
  • ubranie nosi każdy (przynajmniej czasami)
= Tak więc psychologia ubioru, nie mody, bo to po prostu dla mnie szersza kategoria pojęciowa i coś bardziej codziennego, dla wszystkich. Także modą zajmuję się w ramach omawiania ubioru.