laptop i dłonie kobiety; psycholog ubioru w marketingu

Psycholog ubioru w marketingu – po co Ci jego wsparcie

W działania marek odzieżowych angażuje się masę specjalistów. Od czasów, gdy ubrania tworzył głównie jeden krawiec, który mógł jeszcze korzystać z usług kupca czy drugiego krawca, minęła masa czasu. Przez lata do krawca czy dochodzili modele, fotografowie, styliści, reżyserzy pokazów mody i inni. A dziś, kto jest Ci potrzebny do pełnego rozwijania Twojej marki? Tak w wersji maximum i nieograniczonego budżetu. Specjalista ds. marketingu i sprzedaży, social media manager, community manager, grafik, infleuncer, content manager, web designer, specjalista ds. Addsów, prognostyk trendów… Ktoś jeszcze może Ci pomóc? A, no tak – psycholog ubioru.

* psycholog mody czy psycholog ubioru – to ta sama osoba, po prostu nie ma jednej nazwy, w literaturze pojawiają się obie; ja wolę o sobie mówić jako o psychologu ubioru

 

Psycholog mody/ubioru – kim jest i jakie ma kompetencje?

Psycholog mody to osoba posiadająca wykształcenie psychologiczne oraz wiedzę z zakresu psychologii mody – zdobywaną ze źródeł naukowych, czasem też w toku studiów podyplomowych (studia takie oferują tylko 2 uniwersytety na świecie).

 

Skąd psycholog mody czerpie wiedzę?

Z psychologii ogólnej (przede wszystkim psychologii społecznej, osobowości i rozwojowej) i jej pomniejszych dyscyplin (psychologii koloru, reklamy) – tu więc mówimy o wiedzy akademickiej zdobywanej w trakcie 5-letnich studiów magisterskich. Drugie potężne źródło wiedzy to źródła naukowe – książki, artykuły z czasopism branżowych, czasem własne badania (ja takie prowadzę).

Jak psycholog ubioru może wesprzeć działania marki odzieżowej

Psycholog ubioru w marketingu, dzięki łączeniu wiedzy psychologicznej o ludziach i na temat związków ubrań z psychiką, może pomóc Ci m.in.:

  • Zrozumieć prawdziwe potrzeby Twoich klientów i lepiej o nie dbać.
  • Poznać uwarunkowania preferencji ubraniowych, czyli dlaczego ludzie noszą czy kupują pewne rzeczy chętniej, oraz wykorzystać tę wiedzę – np. przy tworzeniu nowej kolekcji czy dodawania produktów w sklepie internetowym, układaniu towaru w sklepie stacjonarnym.
  • Stworzyć nowe produkty.
  • Trafniej określić wartości Twojej marki i jaśniej je komunikować.
  • Budować głębsze relacje z odbiorcą.
  • Wymyślić, jak budować zaangażowaną społeczność.
  • Zrozumieć, jaki wpływ mają sprzedawane przez Ciebie ubrania na tych, którzy je noszą.
  • Być bardziej twórczym (niezależnie od tego, czy sam projektujesz ubrania czy też jesteś tylko inwestorem).
  • Tworzyć angażujące treści.
  • Zbadać Twoich klientów (obecnych i potencjalnych), by lepiej zrozumieć ich potrzeby i motywacje.
  • Zaplanować skuteczne akcje promocyjne.

Ja jako psycholog ubioru w marketingu – jak mogę pomóc Ci rozwinąć Twoją markę odzieżową

Nazywam się Maja Rosińska i jestem konsultantką ds. psychologii ubioru. Jestem studentką 5. roku psychologii o specjalności „wspomaganie rozwoju” na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Prowadzę badania naukowe z zakresu psychologii ubioru. Przede wszystkim interesują mnie korelaty preferencji ubraniowych, czyli dlaczego nosimy to, co nosimy. Więcej o moich aktualnych projektach badawczych, udziale w konferencjach oraz całej działalności naukowej przeczytasz TUTAJ.

Od 5 lat zajmuję się też marketingiem. Zaczynałam w największej organizacji pozarządowej w Polsce, dalej wspierałam różne branże i biznesy. Od 2 lat specjalizuję się we wspieraniu marek odzieżowych. O tym, w jakim zakresie konkretnie mogę Ci pomóc, przeczytasz TUTAJ.

Co mnie wyróżnia jako specjalistę ds. psychologii mody (oprócz doświadczenie w marketingu)? Opisałam to w poście na swoim Instagramie, w którym odniosłam się do moich 5 talentów Gallupa. Zapraszam Cię do rzucenia na niego okiem: KLIK.

Co konkretnie mogę dla Ciebie zrobić? Przejdź TUTAJ i poznaj moją ofertę. Jeśli masz jakiś problem albo jakąś trudność, z którą nie możesz sobie poradzić, ale nie wiesz też, co by Ci pomogło pomóc, śmiało odezwij się do mnie mailowo. Opowiedz mi, w czym mogę Cię wesprzeć. Razem pomyślimy, jak to wypracować. Napisać możesz do mnie tutaj.

Komentarze